گزارشها واخبار سیاسی ،نظامی ،اقتصادی ،فرهنگی ، اجتماعی و ورزشی
 اعلان احصایه تخمینی نفوس افغانستان
اعلان احصایه تخمینی نفوس افغانستان

احصائیه مرکزی افغانستان به اساس فرمول های معتبر و معیاری بین لمللی نفوس سال ۱۳۹۰ افغانستان را بیست و شش ونیم میلون نفر که فعلا در داخل افغانستان زنده گی می نمایند تخمین نموده است.

عبدالرحمن غفوری، رئیس اداره احصایه مرکزی افغانستان به روز سه شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلان نمود که با تلاش متخصصین ادارۀ مرکزی نفوس افغانستان در سال۱۳۹۰ بیست و شش و نیم میلون نفر تخمین گردید.

از نفوس تخمینی تازه اعلان شدۀ افغانستان ١٣ میلیون و ٦٠٠ هزار نفر مردان  و ١٢ ملیون و ٩٠٠ هزار نفر را زنان تشکیل می دهند

عبدالرحمن غفوری رئیس اداره احصائیه مرکزی افغانستان افزود:

به گفته غفوری مهاجرین افغان در کشورهای همسایه و سرتا سر جهان در احصائیه اعلان شده در سال ۱۳۹۰ شامل نیست.

او علاوه کرد برنامه های انکشافی، اقتصادی وغیره نیز بر اساس احصائیه اعلان شده - ٢٦ میلیون و ٦٠٠ هزار نفر تخمین شده - از طرف اداره مرکزی احصائیه در نظر گرفته خواهد شد.

در سال ۱۳۵۸ هجری شمسی برای یک بار در سرتاسر افغانستان نفوس شماری به قسم اساسی از طرف دولت وقت صورت گرفت.

از آن زمان تاکنون تمام احصائیه نفوس بر اساس آمار تخمینی اداره مرکزی احصائیه صورت می گیرد که اساس آن را فرمول های احصائیه یی تشکیل می دهد.

مسؤولین اداره مرکزی احصائیه افغانستان می گویند به دلیل عدم موجودیت امنیت نمی توانند به طور واقعی پروسه نفوس شماری را درسراسر افغانستان تطبیق کنند.

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
 سفریک مقام دولت هند به افغانستان

 

سفریک مقام دولت هند به افغانستان

مقام ها در دهلی جدید می گویند که قرار است مان موهان سینگ نخست وزیر هند در سفر خود به کابل، تعهدات جدیدی را برای کمک جهت تأمین ثبات در افغانستان اعلام کند.
سفر نخست وزیر هند در شرایطی انجام می شود که ایالات متحده با افزایش فشارها درباره خروج نظامیان امریکایی پس از مرگ اسامه بن لادن مواجه است و افغانستان به همکاری های منطقه ای بیشتر متکی خواهد شد.
انتظار می رود آقای سینگ طی روزهای آینده در بازدید خود از کابل در دیدار با رییس جمهور کرزی در مورد چگونگی تأمین ثبات منطقه گفتگو کند.
یک مقام دولت هند با خودداری از افشای نام خود به خبرگزاری اسوشیتیدپرس گفته است: " گفتگوها روی بررسی مسایل امنیتی در منطقه و اینکه دو کشور از چی راه هایی همکاری های استراتیژیک خود را تحکیم بخشند، متمرکز خواهد بود."
تاریخ دقیق سفر سینگ به کابل به دلایل امنیتی، به ویژه نگرانی از حملات تروریستی پس از مرگ اسامه بن لادن در پاکستان، اعلام نشده است.
همکاری های مشترک دولت های هند و افغانستان سبب بی اعتمادی پاکستان شده است. پیش از این همواره رییس جمهور کرزی تأکید می کرد که عملیات جستجو برای یافتن بن لادن باید در پاکستان به راه انداخته شود.
هند نیز به صراحت پاکستان را متهم به پناه دادن و آموزش تروریستانی کرده است که حملات خونبار سال 2008 در شهر بمبئی این کشور را انجام دادند.

امریکا در نظر دارد روند خروج نظامیان خود را از افغانستان در ماه جولای سال جاری آغاز و مسوولیت های امنیتی را به نیروهای افغان واگذار کند. همچنین اعضای پیمان ناتو نیز تمامی نیروهای نظامی خود را تا پایان سال 2014 از افغانستان بیرون خواهند کرد.
پس از کشته شدن اسامه بن لادن در هفته گذشته، اداره اوباما زیر فشار داخلی قرار دارد تا روند خروج نیروهای امریکایی از افغانستان را تسریع کند.
مقام ها در دهلی جدید می گویند آقای سینگ که از سوی شماری از مقام ها و وزیران ارشد هند همراهی می شود، در سفر دو روزه خود به کابل، تعهد جدید یک بسته کمکی چندین میلیون دالری را نیز اعلام خواهد کرد.

هند یکی از بزرگترین کشورهای کمک کننده پس از سقوط رژیم طالبان است که حدود 1.3 میلیارد دالر را در بخشهای راه سازی، ایجاد شفاخانه ها و تمویل شبکه های برق به کشور کمک کرده است.
دیگر کمک های دهلی جدید به آموزش پولیس، بازسازی نظام قضایی و دیپلماتیک اختصاص یافته است.
این دومین سفر مان موهان سینگ نخست وزیر هند پس از سال 2005 به افغانستان است، اما رییس جمهور کرزی در این مدت چندین بازدید را از هند انجام داده است.
بخدی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
 حکومت دست از رهاسازی تروریستان بردارد

نمایندگان پارلمان : حکومت دست از رهاسازی تروریستان بردارد

 
زندان قندهار 

همزمان با پایان جنگ دو روزه در قندهار، نمایندگان این ولایت از بی توجهی حکومت به تامین امنیت قندهار انتقاد کردند. ‏همچنین شماری از نمایندگان از حکومت خواستند که دست از آزاد سازی تروریست‌ها توسط نهادهای موازی بردارد.

 این در حالیست که وزارت داخله افغانستان تایید کرده است که زندانیان فراری از زندان قندهار در حمله بر این شهر شرکت داشته اند. دوهفته پیش حدود 500 زندانی از زندان شهر قندهار فرار کردند. به دنبال این حادثه رییس عمومی زندان‌های وزارت عدلیه گفت که بدون دست داشتن مسوولان زندان فرار آن‌ها ناممکن بود.

حالا نمایندگان می‌گویند که زندانیان قندهار از راه زندان نه بلکه از دروازه زندان فرار کرده اند.

محمد محقق نماینده کابل در جلسه عمومی روز دوشنبه ولسی جرگه گفت تلاش‌هایی که توسط وزارت داخله و ریاست امنیت ملی برای بازداشت تروریستان به خرج داده می‌شود توسط نهادهای موازی هدر می‌رود. محقق گفت: «شورای عالی صلح به رد (به نوبه) خود تروریستان را ایلا (رها) می‌کند و کمیسیون تحکیم صلح به رد( به نوبه) خود.»

قندهار که یکی از ولایات مهم در جنوب افغانستان است روزهای شنبه و یک شنبه شاهد جنگ بین طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان بود.

نمایندگان ولایت قندهار می‌گویند در اثر جنگ دو روزه در این ولایت ده‌ها تن زخمی شده و دولت برای تداوی آن‌ها اقدام موثر نکرده است. 

حاجی لالی یک تن از این نمایندگان گفت: مقام‌های قندهار توانایی خود برای مهار مهاجمان را از دست داده اند، اوگفت: «حکومت مرکزی از تامین امنیت قندهار عاجز است. در آنجا مردم بی‌گناه به شهادت رسیده و زخمی شده اند؛ دولت برای تداوی زخمی ها هم کاری نکرده است.»

از سوی دیگر آقای محقق گفت که نظام امنیتی در حال فروریختن است و افغانستان در حالت بحرانی قرار دارد، اوگفت: «رییس جمهور یک تصمیم بگیرد و نهادهای موازی و غیر قانونی را بسته کند. کسی که تروریست است و دستگیر می‌شود باید به سزای عمل خود برسد یا سال ها به زندان بماند.»

وزیر داخله افغانستان نیز اخیرا گفته بود که یکی از دلایل افزایش خشونت‌ها برنامه مصالحه دولت است.

دویچه ویله

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
 حمله مخالفین دولت افغانستان در کنر

حمله مخالفین دولت افغانستان در کنر

گزارش ها از ولايت ناآرام نورستان حاكيست كه گروه طالبان از چند نقطه به ولسوالي "واما" ولايت نورستان در هجده کیلومتری جنوب "پارون" مرکز این ولایت حمله كرده اند.
جنرال شمس الرحمن "زاهد" قوماندان امنيه  ولایت نورستان با تأیید اين رويداد مي گويد كه اين حمله حوالی ساعت نه صبح امروز "سه شنبه" آغاز شده است.
به گفته آقای زاهد در این حمله حدود 400 شورشی شرکت دارند که شامل افسران بازنشسته سازمان استخباراتی پاکستان ( آی اس آی)، شهروندان چچنی، عرب، پنجاب پاکستان و دیگر شورشیان خارجی اند.
مقام های محلی نورستان می گویند شورشیان خارجی که ولسوالی "واما" را هدف قرار داده اند، با سلاح های سنگین ( دهشکه، بی ام یک، راکت انداز و ...) مجهز اند.
قوماندان امنیه ولایت نورستان می گوید که از تلفات وارد شده به شورشیان تاکنون اطلاعی در دست ندارند، اما دو مامور پولیس زخمی شده اند.
عدم حضور نیروهای اردوی ملی و نیروهای ائتلاف یکی از انتقادهای عمده مقام های محلی در نورستان بوده است.
شمس الرحمان زاهد نیز می گوید با وجودیکه از دولت مرکزی درخواست نیروی بیشتر را کرده اند، اما تاکنون هیچ نیروی کمکی به این ولایت نرسیده است.

گفته می شود که بیش از 150 پولیس برای دفاع از ولسوالی واما و مقابله با شورشیان در حال اعزام به خطوط جنگی است.
طی هفته های اخیر بارها مقام های محلی نورستان نسبت به حمله گروه طالبان و دیگر نیروهای مخالف مسلح دولت بر شماری از ولسوالی های این ولایت هشدار داده اند.
حدود سه ماه پیش ولسوالی "وایگل" نورستان از تصرف نیروهای دولتی خارج شد و هنوز هم  طالبان بر آن مسلط هستند
.

قابل یاد آوریست که ولایت کنر یکی از مناطق میباشد که با ولایات شمالشرقی افغانستان بخصوص ولایت بدخشان هم مرز بوده واحتمال اینکه نا امنی آن ولایت به دیگر نقاط کشور از جمله ولایات شماشرقی کشور که اکنون امنترین مناطق میباشند بیشتر میگردد .

بخدی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
 بازجویی از زنان اسامه بن لادن

بازجویی از زنان اسامه بن لادن

مقام ها در واشنگتن می گویند احتمال این وجود دارد که اسلام آباد به امریکا اجازه بازجویی از زنان اسامه بن لادن را بدهد؛ تصمیمی که می تواند در راستای بهبود روابط به شدت تیره دو متحد پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده مؤثر واقع شود.
در حال حاضر دو همسر اسامه بن لادن در بازداشت دولت پاکستان به سر می برند که پس از کشته شدن رهبر شبکه القاعده از خانه او در شهر ابیت آباد از سوی نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اما مقام های ارشد دولت پاکستان روز سه شنبه در اسلام آباد گفته اند که تاکنون تصمیمی در مورد این درخواست ایالات متحده گرفته نشده است.
اسامه بن لادن روز دوم ماه می در منطقه ای به شدت امنیتی در شهرک ابیت آباد و در نزدیکی یک آکادمی نظامی اردوی پاکستان در جریان عملیات نیروهای ویژه امریکایی کشته شد که این امر موجب سرافکندگی اسلام آباد به این دلیل شد که سال ها حضور بن لادن در خاک این کشور را رد می کرد.
دولت پاکستان زیر فشار قرار دارد تا توضیح دهد که چگونه اسامه بن لادن توانسته بود برای سالها در یک منطقه به شدت حفاظت شده زندگی کند.
همکاری پاکستان در امر مبارزه با تروریزم و تأمین ثبات در افغانستان همواره با اهمیت تلقی شده است و ایالات متحده امریکا همچنین نگران دست یافتن گروههای تندرو به سلاح های هسته ای این کشور است.
بازرسان امریکایی که اسناد و هارد دیسک های به دست آمده از مخفیگاه بن لادن را بررسی کرده اند، می خواهند با بازجویی از سه همسر او به ردیابی سازمان بن لادن و نابودی شبکه جهانی القاعده بپردازند.
اما یک مقام دولت پاکستان دادن اجازه به امریکایی ها جهت بازجویی از همسران بن لادن را رد کرده و گفته است که بازرسان محلی تحقیقات خود را از آنان تکمیل نکرده اند.
او همچنین گفته است که هنوز زود است در این مورد فکر کرد که اشاره به درخواست ایالات متحده برای بازجویی از همسران بن لادن است.
پاکستان می گوید که یک همسر یمنی و دو همسر اهل عربستان سعودی بن لادن با پسرانش را به کشورهای شان بر می گردانند و اسلام آباد با این کشورها در این مورد تماس گرفته اند، اما تاهنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده است.
سازمان استخباراتی پاکستان ( آی اس آی) مظنون به همکاری برای پنهان نگه داشتن مخفیگاه بن لادن است. این گمانه زنی ها از آنجا بیشتر قوت گرفته است که آی اس آی سابقه طولانی ارتباط با گروه های شبه نظامی را دارد.
ایالات متحده امریکا نیز می گوید که یک شبکه حامی بن لادن در پاکستان مستقر است و یا افرادی در سازمان استخباراتی پاکستان از رهبر شبکه القاعده حمایت می کرده است.
همچنین برخی از قانون گذاران ایالات متحده امریکا مسأله قطع میلیاردها دالر کمک این کشور به پاکستان، تنها کشور مسلمان مسلح با سلاح هسته ای را مطرح کرده اند.
اما امریکا در ظاهر اتهام پناه دادن پاکستان به اسامه بن لادن را متوقف کرده است.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در واشنگتن گفت: " ما باور داریم که ادامه همکاریها با پاکستان بسیار مهم است؛ چون مصالح امنیت ملی ما این را ایجاب می کند."

اندرس فوگ راسموسن دبیرکل پیمان ناتو نیز پس از کشته شدن اسامه بن لادن به ادامه همکاریها بین کشورهای غربی و پاکستان در راستای مبارزه مشترک با تروریزم تأکید کرد.
به گفته آقای راسموسن کشورهای غربی گزینه ای غیر از پاکستان برای مبارزه با تندوران مذهبی ندارند.
مناسبات ایالات متحده امریکا و پاکستان پیش از کشته شدن اسامه بن لادن در خاک این کشور نیز پس از آنکه یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی یک مجتمع غیرنظامی را هدف قرار داد دچار تنش شد. همچنین کشته شدن دو شهروند پاکستانی در شهر لاهور به دست رایموند دیویس یک کارمند قراردادی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا نیز منجر به تنش در روابط دو کشور شد.
حمله نیروهای ویژه کوماندوهای امریکایی بر مخفیگاه بن لادن در خاک پاکستان بدون اطلاع اسلام آباد فشارهای داخلی بر حکومت این کشور را نیز افزایش داده است.

برخی از احزاب مخالف در پارلمان پاکستان خواستار کناره گیری آصف علی زرداری رییس جمهور و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر این کشور شده اند.
اما گیلانی در سخنرانی روز گذشته (دوشنبه) خود در پارلمان این کشور تأکید کرد که ایالات متحده با این اقدام خود حاکمیت ملی پاکستان را نقض کرده است.
او همچنین اتهام های مطرح شده علیه سازمان استخباراتی کشورش در مورد همکاری با شبکه القاعده و ناکامی در یافتن او را رد کرد.
آقای گیلانی گفت اینکه چرا کسی از حضور بن لادن در خاک پاکستان با خبر نبوده است، تحقیقات گسترده ای به راه انداخته خواهد شد.
اکنون نگرانی ها از دستیابی تروریستان به مراکز هسته ای و سلاح های استراتیژیک پاکستان در پی ناکامی اطلاعاتی از حضور بن لادن در خاک این کشور افزایش یافته است.

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
 بازجویی از زنان اسامه بن لادن

بازجویی از زنان اسامه بن لادن

مقام ها در واشنگتن می گویند احتمال این وجود دارد که اسلام آباد به امریکا اجازه بازجویی از زنان اسامه بن لادن را بدهد؛ تصمیمی که می تواند در راستای بهبود روابط به شدت تیره دو متحد پس از کشته شدن اسامه بن لادن رهبر شبکه القاعده مؤثر واقع شود.
در حال حاضر دو همسر اسامه بن لادن در بازداشت دولت پاکستان به سر می برند که پس از کشته شدن رهبر شبکه القاعده از خانه او در شهر ابیت آباد از سوی نیروهای امنیتی این کشور دستگیر شدند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، اما مقام های ارشد دولت پاکستان روز سه شنبه در اسلام آباد گفته اند که تاکنون تصمیمی در مورد این درخواست ایالات متحده گرفته نشده است.
اسامه بن لادن روز دوم ماه می در منطقه ای به شدت امنیتی در شهرک ابیت آباد و در نزدیکی یک آکادمی نظامی اردوی پاکستان در جریان عملیات نیروهای ویژه امریکایی کشته شد که این امر موجب سرافکندگی اسلام آباد به این دلیل شد که سال ها حضور بن لادن در خاک این کشور را رد می کرد.
دولت پاکستان زیر فشار قرار دارد تا توضیح دهد که چگونه اسامه بن لادن توانسته بود برای سالها در یک منطقه به شدت حفاظت شده زندگی کند.
همکاری پاکستان در امر مبارزه با تروریزم و تأمین ثبات در افغانستان همواره با اهمیت تلقی شده است و ایالات متحده امریکا همچنین نگران دست یافتن گروههای تندرو به سلاح های هسته ای این کشور است.
بازرسان امریکایی که اسناد و هارد دیسک های به دست آمده از مخفیگاه بن لادن را بررسی کرده اند، می خواهند با بازجویی از سه همسر او به ردیابی سازمان بن لادن و نابودی شبکه جهانی القاعده بپردازند.
اما یک مقام دولت پاکستان دادن اجازه به امریکایی ها جهت بازجویی از همسران بن لادن را رد کرده و گفته است که بازرسان محلی تحقیقات خود را از آنان تکمیل نکرده اند.
او همچنین گفته است که هنوز زود است در این مورد فکر کرد که اشاره به درخواست ایالات متحده برای بازجویی از همسران بن لادن است.
پاکستان می گوید که یک همسر یمنی و دو همسر اهل عربستان سعودی بن لادن با پسرانش را به کشورهای شان بر می گردانند و اسلام آباد با این کشورها در این مورد تماس گرفته اند، اما تاهنوز پاسخ روشنی دریافت نکرده است.
سازمان استخباراتی پاکستان ( آی اس آی) مظنون به همکاری برای پنهان نگه داشتن مخفیگاه بن لادن است. این گمانه زنی ها از آنجا بیشتر قوت گرفته است که آی اس آی سابقه طولانی ارتباط با گروه های شبه نظامی را دارد.
ایالات متحده امریکا نیز می گوید که یک شبکه حامی بن لادن در پاکستان مستقر است و یا افرادی در سازمان استخباراتی پاکستان از رهبر شبکه القاعده حمایت می کرده است.
همچنین برخی از قانون گذاران ایالات متحده امریکا مسأله قطع میلیاردها دالر کمک این کشور به پاکستان، تنها کشور مسلمان مسلح با سلاح هسته ای را مطرح کرده اند.
اما امریکا در ظاهر اتهام پناه دادن پاکستان به اسامه بن لادن را متوقف کرده است.
جی کارنی سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در واشنگتن گفت: " ما باور داریم که ادامه همکاریها با پاکستان بسیار مهم است؛ چون مصالح امنیت ملی ما این را ایجاب می کند."

اندرس فوگ راسموسن دبیرکل پیمان ناتو نیز پس از کشته شدن اسامه بن لادن به ادامه همکاریها بین کشورهای غربی و پاکستان در راستای مبارزه مشترک با تروریزم تأکید کرد.
به گفته آقای راسموسن کشورهای غربی گزینه ای غیر از پاکستان برای مبارزه با تندوران مذهبی ندارند.
مناسبات ایالات متحده امریکا و پاکستان پیش از کشته شدن اسامه بن لادن در خاک این کشور نیز پس از آنکه یک هواپیمای بدون سرنشین امریکایی یک مجتمع غیرنظامی را هدف قرار داد دچار تنش شد. همچنین کشته شدن دو شهروند پاکستانی در شهر لاهور به دست رایموند دیویس یک کارمند قراردادی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا نیز منجر به تنش در روابط دو کشور شد.
حمله نیروهای ویژه کوماندوهای امریکایی بر مخفیگاه بن لادن در خاک پاکستان بدون اطلاع اسلام آباد فشارهای داخلی بر حکومت این کشور را نیز افزایش داده است.

برخی از احزاب مخالف در پارلمان پاکستان خواستار کناره گیری آصف علی زرداری رییس جمهور و یوسف رضا گیلانی نخست وزیر این کشور شده اند.
اما گیلانی در سخنرانی روز گذشته (دوشنبه) خود در پارلمان این کشور تأکید کرد که ایالات متحده با این اقدام خود حاکمیت ملی پاکستان را نقض کرده است.
او همچنین اتهام های مطرح شده علیه سازمان استخباراتی کشورش در مورد همکاری با شبکه القاعده و ناکامی در یافتن او را رد کرد.
آقای گیلانی گفت اینکه چرا کسی از حضور بن لادن در خاک پاکستان با خبر نبوده است، تحقیقات گسترده ای به راه انداخته خواهد شد.
اکنون نگرانی ها از دستیابی تروریستان به مراکز هسته ای و سلاح های استراتیژیک پاکستان در پی ناکامی اطلاعاتی از حضور بن لادن در خاک این کشور افزایش یافته است.
بخدی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
  مصاحبۀ روز یکشنبه اوباما

ایالات متحده میگوید بعد از آن دستور تهاجم علیه مرد شماره یک القاعده را صادر نمود که خطر عملیات در تناسب با کشته شدن اسامه بن لادن اندک جلوه نمود.

آقای اوباما روز یکشنبه طی مصاحبۀ با شبکۀ سی بی اس گفت که اولویت عمده برای وی کوماندو های امریکایی بود، و در مورد امکان از بین نرفتن بن لادن نگران نبود.

او گفت آگاهی حکومت پاکستان از حضور بن لادن در آن کشور تا هنوز واضح نگردیده است.

سایر مأمورین حکومت ایالات متحده گفته اند که باوجود مرگ بن لادن، تهدید شبکۀ القاعده هنوز هم پا برجاست.

پاکستان در رابطه با موجودیت اسامه بن لادن در آن کشور و این که چگونه مقامات اسلام آباد از بودن وی در طول این همه مدت در شهر ایبت آباد آگاهی نداشتند، تحت فشار روز افزونی قرار گرفته است. حتی رئیس جمهور اوباما نیز درین رابطه سؤالات تازه یی را به میان کشید.  

از زمان حملۀ نیرو های امریکایی بر پناهگاه بن لادن، این قوی ترین بیان حکومت پاکستان بود که گفت، اسامه از کمک مراجع داخلی آنکشور برخوردار بود. یک مأمور ارشد پاکستان، به روز یکشنبه به تلویزیون ای بی سی گفت که عناصری از استخبارات پاکستانی، احتمالاً افراد خودسر و یا متقاعد، در کمک، معاونت و پناه دادن رهبر القاعده سهیم بوده اند. این مأمور پاکستانی، شواهد عینی برای اثبات گفته اش ندارد اما ارزیابی اش بر مبنای تجارب چند ساله در حکومت استوار است.

REUTERS

رئیس جمهور اوباما طی مصاحبه یی که شام یکشنبه نشر گردید، انگشت ملامت بر هیچ کسی ننهاده اما تردید های زیادی را در مورد پاکستان به میان کشید.

  براک اوباما، رئیس جمهور امریکا: «ما فکر میکنیم که برای بن لادن در داخل پاکستان، یک نوع شبکۀ حمایت کننده یی وجود داشت اما این که چنین شبکۀ حامی را کی و چی تشکیل میداد، نمیدانیم. ما راجع به این که آیا افرادی در داخل حکومت ویا خارج از حکومت درین شبکه شامل بوده اند، چیزی نمی فهمیم و درین باره باید تحقیق انجام دهیم.»

آقای اوباما افزود، وی دستور حمله بر رهبر شبکۀ القاعده را پس از آن صادر نمود که ارزیابی نمود احتمال رسیدن به بن لادن، نسبت به خطرات این عملیات، بیشتر می باشد.

رئیس جمهور اوباما در مصاحبه اش گفت که نگرانی عمیق وی، به خاطر کوماندو های امریکایی یی بود که بر پناهگاه بن لادن یورش می بردند. به گفتۀ آقای اوباما، این چهل دقیقه، به استثنای وقتی که دخترش چند سال قبل شدیداً مریض شده بود، دشوار ترین لحظات زندگی اش بود.

وی گفت، هر که این سؤال را به پیش میکشد که آیا رهبر القاعده لیاقت چنین سرنوشت را داشت یا خیر؟  به نظرم نیاز به معاینۀ مغزی دارد.

AP

در رابطه با تهاجمی که بر رهبر القاعده صورت گرفت، رئیس جمهور اوباما گفت که وی تصاویر جسد بن لادن را دیده است و با وجود کشمکش و هیجانی که در شب حمله در قصر سفید موجود بود، اوباما میگوید:

 «با آن که در بارۀ تمام روند این عملیات، کمی دستپاچه بودم، اما یگانه چیزی که مرا آسوده می ساخت، احتمال کشتن بن لادن بود که من بر آن یقین داشتم.»

آقای اوباما پاکستان را مستقیماً نکوهش نکرد و با یاد آوری کمک آنها در جنگ علیه دهشت افگنی گفت که ما از هر جای دیگر، در خاک پاکستان بیشتر توانسته ایم دهشت افگنان را از پا دربیاریم.

در نظر بود که یوسف رضأ گیلانی صدراعظم پاکستان، امروز به پارلمان حاضر شده و راجع به حملۀ امریکا بر پناهگاه بن لادن و حضور این دهشت افگن در پاکستان، به نمایندگان پارلمان سخنرانی نماید.

دویچه ویله

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۲۱  |
 پاکستان باید حامی بن لادن را بیابد

پاکستان باید حامی بن لادن را بیابد

بارك اوباما رييس جمهور امريكا در گفتگو با شبكه تلويزيوني سي بي اس گفته است پاكستان بايد شبكه اي را بيابد كه از اسامه بن لادن رهبر شبكه القاعده در اين كشور حمايت مي كرده است‌، اما نمي داند كه اعضاي اين "شبكه حامي" مقام هاي دولتي نيز بوده اند يانه.

آقاي اوباما از اسلام آباد خواسته است تا تحقيقاتي را به راه اندازد تا شبكه اي كه حامي بن لادن در زمان اقامت چند ساله او در مخفيگاه اش در شهرك ابيت آباد در نزديكي پايتخت پاكستان بوده است.
اين اظهارات رييس جمهور امريكا در هفت روزگي كشته شدن اسامه بن لادن در يك عمليات نيروهاي ويژه كوماندوهاي امريكايي در پاكستان مطرح مي شود.
دو همسر اسامه بن لادن كه با او در خانه اش در ابيت آباد زندگي مي كرد، هم اكنون در بازداشت دولت پاكستان به سر مي برد و امريكا مي خواهد از آنان تحقيقات كند.
اين اظهارات در حالي صورت مي گيرد كه پاكستان تأكيد دارد كه از وجود بن لادن در مخفيگاهش در نزديكي آكادمي نظامي اردوي اين كشور بي خبر بوده است.
همزمان با اين، تام دانيلون مشاور امنيت ملي كاخ سفيد نيز تأكيد كرده است پاكستان بايد اين موضوع را روشن كند كه اسامه بن لادن چگونه توانسته براي يك دوره شش ساله در اين كشور زندگي كند.
از سوي ديگر ديك چيني معاون جورج بوش رييس جمهور پيشين امريكا به اداره اوباما نسبت به خروج نيروهاي امريكايي از افغانستان هشدار داده است.
آقاي چيني گفته است: "‌ من يك اندازه نگران هستم، با كشته شدن بن لادن با يك وضعيت ديگري روبرو هستيم. ما بايد ببينيم كه كار ما در افغانستان به پايان رسيده و سپس نيروهاي خود را از اين كشور بيرون كنيم."
اين اظهارات پس از آن مطرح مي شود كه با مرگ بن لادن،‌ درخواست هاي جداگانه اي از كاخ سفيد در مورد ضرورت خروج از افغانستان ارائه شده است.
اين خواست ها شامل بازبيني در استراتيژي كاخ سفيد در مورد افغانستان و پاكستان نيز است.
پيش از اين جي كارني سخنگوي كاخ سفيد در گفتگو با خبرنگاران گفته بود كه كشته شدن اسامه بن لادن تغييري در برنامه زمان بندي شده روند خروج از افغانستان وارد نمي كند و اين روند وابسته به شرايط در اين كشور است.
به نظر مي رسد كه وقوع رويدادهايي نظير آنچه طي دو روز گذشته در قندهار رخ داد، ترديدها نسبت به بهتر شدن وضعيت امنيتي را بيشتر كرده است.
پيش از اين مقام هاي امريكايي و فرماندهان نظامي ناتو در افغانستان با آنكه نسبت به بهبود اوضاع امنيتي ابراز خوشبيني كرده بودند،‌ اما در عين حال در مورد بازگشت طالبان و شكنندگي پيشرفتها نيز هشدار داده اند.
بر اساس برنامه از پيش طرح ريزي شده، قرار است روند خروج نظاميان امريكايي از تابستان امسال آغاز و تا آخر سال 2014 تكميل شود.
با اين هم مقام هاي امريكايي همواره تأكيد كرده اند كه پس از اين تاريخ، به حمايت هاي خود از افغانستان ادامه مي دهند.

خبرگذاری بخدی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 مشاور امنیت ملی امریکا: اسناد به دست آمده از اقامتگاه اسامه برابر با کتابخانۀ یک کالج کوچک میباشد
عکس AP

مشاور امنیت ملی امریکا: اسناد به دست آمده از اقامتگاه اسامه برابر با کتابخانۀ یک کالج کوچک میباشد

یک مشاور امنیت ملی امریکا به روز یکشنبه گفت مقدار مواد و اسنادی که از اقامتگاه اسامه بن لادن در پاکستان بدست آمده است به اندازه کتابخانه یک کالج کوچک می باشد.

تام دانه لن مشاور امنیت ملی قصر سفید در پروگرام های روز یکشنبه تلویزیون های امریکا ظاهر گردید و گفت:

"اول اینکه مقدار عظیمی معلومات است که ما از یک دهشت افگن ارشد بدست آورده ایم. دوم اینکه استخبارات مرکزی امریکا می گوید که اسناد بدست آمده، برابر به یک کتابخانه یک کالج کوچک است."

دانه لن نمی گوید که القاعده از نظر استراتیژیک شکست خورده است، ولی می گوید که ایالات متحده امریکا به یک دست آورد بزرگی نایل آمده است.

"این بزرگترین دست آورد است که ما در تلاش های خود بر علیه القاعده داشته ایم. ما پس از ارزیانی سال گذشته ، برای مردم امریکا گفتیم که فشار بر القاعده آنقدر زیاد بوده است که از سال ۲۰۰۱ تا کنون در ضعیف ترین موقف قرار داشته اند."

در عین زمان حسین حقانی سفیر پاکستان در امریکا گفت ، حکومت پاکستان در صورت آگاهی از موجودیت بن لادن ، بدون شک، اقدامات لازم را اتخاذ می نمود.

"اگر هر عضو حکومت پاکستان، قوای نظامی و یا هم استخبارات آنکشور می دانست که بن لادن در پاکستان است، حتماً اقداماتی علیه آن انجام میداد. موجودیت بن لادن در پاکستان به نفع آنکشور نبود."

حقانی گفت پاکستان متعهد است تا موضوع موجودیت رهبر القاعده در آنکشور را مورد تحقیقات کامل قرار دهد.

صدای امریکا

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 خشونتهای قندهار وارد دومین روز شد

خشونتهای قندهار وارد دومین روز شد

گزارشها از قندهار در جنوب افغانستان حاکی است که درگیری مسلحانه میان شورشیان مهاجم و نیروهای امنیتی در نزدیکی اداره امنیت، وارد دومین روز شده است.

این درگیری روز گذشته (شنبه، 17 ثور / اردیبهشت) زمانی آغاز شد که گروهی از افراد مسلح یک ساختمان چهارطبقه در نزدیک دفتر والی قندهار را اشغال کرده و از آنجا دفتر والی را هدف قرار دادند.

آخرین آمار از تلفات ناشی از این درگیری ها، حاکی از کشته شدن دست کم بیست و پنج نفر و زخمی شدن نزدیک به پنجاه نفر دیگر است.

سخنگوی والی قندهار می گوید که دو مامور پلیس و دو غیرنظامی در میان کشته شدگان هستند و متباقی بیست و یک نفر دیگر، شورشیان مسلح بوده اند. به گفته مقامات محلی، از جمع این شورشیان، هفت نفر آنها مهاجمان انتحاری بوده اند.

مقامات گفته اند که نزدیک به نیمی از زخمی های این درگیری، غیرنظامیان هستند.

روز گذشته، درگیری در قندهار، علاوه بر نزدیکی دفتر توریالی ویسا، والی قندهار، در اطراف اداره امنیت ملی و یک مرکز پلیس این شهر نیز صورت گرفته بود.

آقای ویسا، روز گذشته به رسانه ها گفت که در این حملات به او آسیبی نرسیده است.

والی قندهار همچنین از "تحت کنترل" بودن اوضاع در قندهار خبر داد. گزارشها حاکیست که شب گذشته این درگیری به پایان رسیده بود اما صبح امروز (یکشنبه) تیراندازی در شهر قندهار دوباره به گوش رسیده است.

درگیری ها بعد از ظهر روز گذشته آغاز و تا نزدیکی شب ادامه داشته است.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته و ادعا کرده است که "صدها" مهاجم انتحاری مربوط به این گروه وارد قندهار شده اند.

خبرنگار بی بی سی در قندهار می گوید که شب گذشته، صدای حداقل سه انفجار از ساختمانی که شورشیان در آن پناه برده اند، شنیده شده است.

قندهار، عکس آرشیوی

پیش از مقامهای قندهار از آمادگی نیروهای امنیتی در برابر ناامنی ها خبر داده بودند.

در درگیری های روز گذشته، شورشیان از راکت های نوع آر پی جی استفاده کردند.

خبر این حادثه در حالی منتشر می شود که اخیرا مقامهای ولایت قندهار به دنبال فرار نزدیک به پانصد زندانی از زندان مرکزی شهر قندهار نیروهای امنیتی را به حال آماده باش درآوردند.

این زندانیان که عمدتا از افراد مربوط به گروه طالبان بودند، دو هفته پیش موفق شدند از طریق تونلی که از بیرون به داخل زندان حفر شده بود، از زندان فرار کنند.

در پی فرار دسته جمعی زندانیان در قندهار، وزارت داخله افغانستان از تغییرات گسترده ای در سطح افسران ارشد پلیس ولایت قندهار خبر داد. مقامات امنیتی گفته اند که نزدیک به بیست مسئول امنیتی در این ولایت، برکنار و یا تعویض شده اند.

مسئولان سیزده حوزه امنیتی شهر قندهار و فرماندهان پلیس ولسوالی های دند، میوند، ارغستان و میانشین ولایت قندهار شامل این مقامات هستند.

بی بی سی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 افغانستان در هفته‌اي كه گذشت

افغانستان در هفته‌اي كه گذشت

عزل و نصب مقامات آمريكايي مستقر در افغانستان، هشدار طالبان مبني بر آغاز عمليات گسترده، كشته شدن بن لادن، تصويب بودجه و حمله طالبان به پايگاه نظاميان آمريكايي از جمله مهمترين خبرها و وقايع موجود در افغانستان بودند.

به گزارش فارس: در آغاز هفته گذشته، اعضاي پارلمان افغانستان موافقتنامه خط لوله گاز موسوم به "تاپي " را پس از بحث و تبادل نظر به تصويب رساندند.
گفته مي‌شود كه با اجراي اين قرارداد كه قرار است گاز تركمنستان را از طريق افغانستان به پاكستان و هند منتقل كند، افغانستان سالانه 200 ميليون دلار كسب مي‌كند و هزاران افغان نيز مشغول به كار خواهند شد.
*جابجايي مقامات آمريكايي تصميم اوباما براي بركناري كارل آيكنبري  سفير آمريكا در افغانستان و تعيين رايان كراكر  به جاي وي و همچنين تعيين جان ‏آلن ...ادامه را کلیک نماید


ادامه مطلب
|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 تلاش برای لکه ‌زدایی از isi

تلاش برای لکه ‌زدایی از ISI

دیپلماسی ایرانی: امریکا ده سال به دنبال اسامه بن لادن کوه ها و دره های صعب العبور افغانستان و پاکستان را درنوردید و خاک را زیرورو کرد و سرانجام او را در زمین مسطح در خانه ای ویلایی و البته نه چندان مجلل در نقطه آرام و حفاظت شده ابت آباد یافت. حالا هم پاکستان و هم امریکا به جای هلهله و آغوش گشودن به روی یکدیگر زبان به سرزنش گشوده اند و نارضایتی خود را از دیگری پنهان نمی کنند.

حرف امریکا این است که بن لادن دست کم پنج سال اخیر را در پاکستان بوده و هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که سازمان اطلاعات پاکستان از این ماجرا بی خبر بوده باشد. البته امریکایی ها هنوز اتهامات دیگری از جنس اینکه بن لادن آدم هایی در سازمان امنیت داشته و آدم هایی را خریده و یا از ماندن او سوءاستفاده کرده اند و... به پاکستانی ها نزده اند اما هیچ نگفتن آنها از هر حرف و گزندی گران تر آمده است.

از سوی دیگر پاکستانی ها هم دلخورند که آسمان کشورشان جولانگاه هواپیماهای بدون سرنشین و زمین هایش میدانی فراخ برای جوخه ترور امریکا و میان آسمان و زمین اش نیز عرصه پرواز فارغ بالانه بالگردهای بن‌لادن‌کش بوده است و کوچک ترین دعوتی از پاکستان برای شرکت در ضیافت مرگ بن لادن و شریک کردن آنها در این پیروزی نکرده است.

طی روزهای گذشته جنگ زرگری میان مقام های امنیتی دو کشور بالا گرفته و دو طرف با الحانی تندتر از گذشته همدیگر را خطاب کرده اند. هرچه اسلام آباد تندتر می شود و امریکا را به دلیل تکروی و ترکتازی در ابت آباد سرزنش می کند، امریکا نیز انگشت بر نقطه حساس ماجرا می گذارد و روی پنج شش سال اقامت مخفیانه و بی سروصدای بن لادن در پاکستان تاکید می کند و می پرسد چرا در این مدت هیچ جوابی به فریاد "بن لادن من کجاست؟" نمی دادید.

حالا بعد از حدود یک هفته بگومگو میان اسلام آباد و واشنگتن، رئیس سازمان اطلاعات پاکستان (ISI) عازم واشنگتن شده تا در مورد عملیات محرمانه امریکا که به کشته شدن اسامه بن‌لادن منجر شد، با مقام‌های این کشور گفتگو کند.

سفر ژنرال احمد شجاع پاشا به امریکا در زمانی انجام می شود که پاکستان برای توضیح در مورد این مساله تحت فشارهای جهانی قرار دارد که چگونه رهبر شبکه القاعده به مدت پنج سال در نزدیکی اسلام آباد زندگی کرد و مقام‌های پاکستانی متوجه این موضوع نشدند. خود پاکستان روز شنبه اعلام کرد که بن‌لادن احتمالا بیش از هفت سال در این کشور زندگی کرده است. عمل احمد عبدالفتاح یکی از همسران بن‌لادن نیز به نیروهای پاکستانی گفته است که شوهرش در فاصله کوتاهی بعد از حملات یازده سپتامبر به روستایی در پاکستان رفته است. عمل به همراه ۱۵ تا ۱۶ تن دیگر از همسران و فرزندان بن لادن هم‌اکنون در بازداشت نیروهای پاکستانی هستند.

طی روزهای گذشته روایت های ضد و نقیضی درباره نحوه کشتن بن لادن و حتی ورود نیروهای امنیتی به خانه او منتشر شده است. استدلال های باراک اوباما درمورد عدم انتشار عکس ها و نیز انداختن جنازه او به دریا آنقدر کمرنگ و بلکه بی رنگ بوده که هرکس در ذهن و خیال خود رنگی به آن داده است.

برخی کارشناسان معتقدند پاکستان طی روزها و ماه های آینده باید به طریقی جبران مافات کند و همراهی خود را با جنگ علیه تروریسم به اثبات برساند. کارشناسان بر این باورند که بی اعتمادی امریکا به اسلام اباد و مطلع نکردن آنها در جریان برنامه قتل بن لادن، ضربه سختی بر پیکره ISI بوده و حیثیت این سازمان را لکه دار کرده است.

باید دید توضیحات احمد شجاع پاشا امریکا را درباره بی اطلاعی و انفعال پاکستانی ها در مورد اختفای چندساله بن لادن در پاکستان قانع می کند یا مرگ بن لادن سرآغاز تنش ها و سردی روابط میان دو طرف خواهد بود.

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 وزارت داخله: دلیل ادامه جنگ قندهار، جلوگیری از تلفات ملکی است

وزارت داخله: دلیل ادامه جنگ قندهار، جلوگیری از تلفات ملکی است

دويچه ويله : جنگ میان سربازان افغان و طالبان در شهر قندهار برای دومین روز ادامه یافت و والی این ولایت از کشته و زخمی شدن 66 تن در این جنگ خبر داده است. فروشگاه‌ها مسدود است و نیروهای امنیتی اجازه گشت و گذار در شهر را نمی‌دهند.

کنترول شهر در اختیار نیروهای اردو، پولیس و امنیت ملی قرار دارد. هلیکوپترهای ناتو برفراز شهر دور میزنند و وسایط نظامی در شهر مستقر شده اند.

توریالی ویسا، والی قندهار بعد از ظهر روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت که سه تن از مهاجمان به مقاومت شان در هوتلی به نام هوتل قندهار که در نزدیکی ریاست امنیت ملی قرار دارد، ادامه میدهند.

براساساس اظهارات والی قندهار، شمار تلفات جنگ به 66 تن رسیده است. او گفت 30 تن از نیروهای امنیتی و 14 غیر نظامی زخمی شده و همچنان سه تن از نیروهای امنیتی و یک غیر نظامی کشته شده اند.

به گفته والی قندهار 18 تن از مهاجمان کشته شده که 11 تن آنان در نبرد رویارویی از بین رفته و 8 تن دیگر خود را انتحار کرده اند. وی علاوه کرد که هفت تن از مهاجمان بازداشت شده اند. باوجودی که رسانه‌ها از وقوع بیش از 20 انفجار خبرداده اند اما والی قندهار تنها 15 انفجار را تایید کرد.

زمری بشری، سخنگوی وزارت داخله افغانستان پیش از ظهر روز یک شنبه در یک کنفرانس خبری در کابل گفت یکی از دلایلی که جنگ قندهار دو روز ادامه یافت، مسلح بودن مهاجمان با سلاح‌های سبک و واسکت‌های انتحاری است: «این بار عملیات دفع و ترد به دقت اجرا شده و دلیل اش این بوده که تلفات نیروهای امنیتی کم بوده. آرزو داریم تعداد تلفات بیشتر نشود».

بشری در این کنفرانس گفت که حمله مهاجمان در سه نقطه شهر مهار شده ولی مهاجمانی که در هوتل قندهار جابهجا شده بودند، روز یک شنبه نیز مقاومت کردند. بشری گفت که نیروهای امنیتی در جریان شب به دلیل تاریکی شب، از عملیات بر این هوتل خودداری کردند.

به گفته سخنگوی وزارت داخله احتمال دارد پس از این حملات بیشتری بر شهر قندهار صورت گیرد زیرا به گفته او این شهر از اهمیت سیاسی برخوردار است. آقای بشری گفت تعداد افراد طالبان که بر شهر قندهار حمله کرده اند مشخص نشده است.

وزارت داخله گفت که کسانی که در جنگ قندهار شرکت کرده اند، همین زندانیان هستند.

در همین حال تحلیگران می‌گویند بیتفاوتی نیروهای امنیتی و همکاری عواملی که در قندهار با طالبان دست دارند، سبب جنگ دو روزه در شهر قندهار شده است.

هلال الدین هلال، کارشناس مسایل امنیتی میگوید دلیل ناکامی نیروهای امنیتی افغان در جلوگیری از حمله بر شهر قندهار نخست بیخبری نیروهای کشفی از ظرفیت‌های مخالفین و در قدم بعدی نارضایتی مردم و عدم همکاری آنها با این نیروهاست.

هلال میافزاید: «بدون همکاری مردم تاثیر و نفوذ دشمن با این ابعاد گسترده (نخواهد بود) که یک بار زندانیان را فرار دهند و بعدا هم جنگ بدر را آغاز کنند، این نشان میدهد که سلسله عواملی در قندهار برای این کارها زمینه ساز است».

می‌گوید در زمانی که اسامه کشته میشود و پاکستان به عنوان میزبان او به جهانیان معرفی میشود، پاکستانی‌ها تلاش میکنند تا به جهانیان نشان دهند که این کشور عامل دخالت در افغانستان نیست بلکه مشکلات سیاسی داخل افغانستان سبب ناامنی این کشور شده است.

بشری میگوید ولایت قندهار دارای تهدید بلند امنیتی است و چنین حملاتی تعجب آور نیست و احتمال ادامه این حملات نیز وجود دارد: «هیچ گاهی نمیتوانیم تضمین کنیم که حمله دیگری در قندهار صورت نمیگیرد

به باور تحلیلگران جنگ قندهار سبب سقوط این شهر نخواهد شد اما اگر ناهماهنگی و غفلت نیروهای امنیتی بیش از این ادامه یابد، این شهر وضعیت بدتر از این خواهد داشت.

طالبان اعلام کرده اند که با فرارسیدن فصل بهار حملاتی را زیر عنوان عملیات بدر انجام میدهند. سخنگوی وزارت داخله میگوید از زمان اعلام این عملیات، تهدیدهای زیادی صورت گرفته و از زمان این اعلام طالبان، 150 حمله از سوی این گروه انجام شده ولی این حملات سبب سقوط هیچ یک از ولسوالی‌ها نشده است.

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 نبرد در مركز قندهار و پرسش‌هاي جديد

نبرد در مركز قندهار و پرسش‌هاي جديد

ماندگار : شهر قندهار برعکس ادعاهای مقام‌های حکومتی به سمت دیگری در حرکت است. این شهر دست کم در هفته‌های اخیر شاهد اتفاقات و حوادث کم‌سابقه در چند سال گذشته بوده است. گروه طالبان بیشترین مانورهای خود را در همین شهر به تجربه نشسته و نیروهای امریکایی و افغانستانی را به آزمون سخت کشانده‌اند.

اکنون گروه طالبان خوب آموخته‌اند که چگونه و با استفاده از کدام روش‌ها جنگجویان خویش را به قلب این ولایت که بالاترین رقم نیروهای خارجی را در خودش حفظ کرده داخل شده و ساعت‌ها به جنگ و بهره برداری سیاسی بپردازند. هجوم گروهی و سازمان یافته‌ی طالبان بر شهر قندهار،دو روز تمام شهر پر جمعیت قندهار را به شهر غیر ملکی و کاملاً نظامی تبدیل کرده و رفت و آمد افراد غیر نظامی در آن شهر قطع شده است.

مردم در این دو روز در خانه‌های خویش زندانی بودند و کسی به نسبت آتش‌باری‌های پیهم خفیف و سنگین، به هیچ مکانی در مرکز شهر سفر کرده نمی‌توانست. تروریستان مسلح با انواع تجهیزات ساعت‌ها در نزدیکی دفتر والی و در اطراف مراکز امنیتی ولایت قندهار و در بخش‌های دیگری این ولایت، به جنگ پرداخته‌اند که گفته می‌شود چندین ساعت والی و کارمندان ولایت قندهار را در محاصره نگه داشتند.

اکنون هیچ چیزی در ولایت قندهار وضع خوب ندارد و هیچ چیزی هم معلوم نیست. گزارش‌هایی که از حمله‌ی جبهه‌ا‌ی گروه طالبان به دست رسانه‌ها رسیده چگونگی و میزان تلفات در این شهر را متفاوت و متناقض نشان می‌دهد.

به هر صورت، تا اکنون دهها تن از مهاجمان، افراد ملکی و نیروهای امنیتی کشور کشته و زخمی شده‌اند.هجوم جبهه‌یی طالبان اکنون علامت‌های سختی را فرا راه توانمندی نهادهای امنیتی در برابر تهدیدات دشمن و قابلیت حفظ دستاوردهای ده سال گذشته – حد اقل – توسط نیروهای امنیتی افغانستان، می‌گذارد.

مسلماً ما هر روز با مکانیزم ها و روش‌های تازه از سوی طالبان مواجه هستیم که نیروهای نظامی کشور را با چالش‌های دشواری مواجه کرده است. در عین حال، استفاده از روش‌ها و تکتیکی‌های جدید از سوی مخالفان مسلح و نفوذ در زوایای گوناگون حکومتی، واقعیت‌های دیگری را نیز برجسته می‌سازد؛ واقعیت‌های که با خودشان پرسش‌های جدیی را نیز شکل می‌دهند.

پرسش اصلی که در اینجا مطرح می‌شود این است که گسترش دامنه‌ی ناامنی و حملات طالبان بیانگر کدام مسأله است؛ اینکه گروه‌های تروریستی دارای قوت و نفوذ بیشتر شده‌اند؟ اینکه نهادهای امنیتی از توانایی و قابلیت لازم برای ایستادگی در برابر تهدیدات بلند را ندارند؟ و اینکه خلل در جای‌‌های دیگر نهفته است؟

ترور چندین مقام حکومتی و چهره‌های مشهور در هفته‌های گذشته، حمله‌ی مسلحانه بر مقر وزارت دفاع، آزاد سازی بیشتر از 500 زندانی از زندانی قندهار و حمله‌ی استراتژیک اخیر بر قندهار و ساعت‌ها مقابله در برابر نیروهای خارجی و افغان، به چه معناست؟

اگر مبتنی بر این موارد حرف زده شود، بدین معناست که طالبان نسبت به گذشته از امکانات و زمینه‌های گسترده جهت انجام حملات تخریبی و انتحاری برخوردار هستند: به پیمانه‌یی که به سادگی می‌توانند اهداف مهم نظامی و ملکی را مورد حمله قرار دهند؛ حتا وزارت دفاع ملی را که با چندین کمربند امنیتی حفاظت می‌شود!

آزاد شدن بیشتر از 500 طالب از زندان قندهار که در میان شان ده‌ها فرمانده مخالفان مسلح دولت وجود داشته لکه‌ی ننگی بر پیشانی حکومت افغانستان بخصوص نیروهای امنیتی بود؛ چون وقتی ابعاد و عمق آزادی سازی صدها طالب از زندان قندهار بررسی می‌شود، به صورت آنی، سهل انگاری و ناکارگی نهادها و حتا پیوند شماری را با گروه طالبان، نشان می‌دهد.

پروژه‌ی حفر تونل به اندازه‌ی 300 متر و صرف پنج ماه در تکمیل این پروژه از سوی مخالفان مسلح، و بعد بیرون کردن صدها زندانی به صورت معجزه‌آسا! از زندان مهم قندهار، کاری نیست که تنها با نیرو و امکانات تروریستان به ثمر نشسته باشد و در عین حال، عملی نیست که به سادگی از کنارش عبور کرد.

امرزو وقتی در قندهار هجوم جبهه‌ای از سوی طالبان صورت می‌گیرد و یا هم فلان مکان دولتی و شاهراه مورد حمله قرار می‌گیرد، پیامد آزادسازی همان زندانیان و به ویژه از برکت سفره بخشایش حاتم‌وار آقای کرزی و تیم بخصوص وی است که در برابر انتحار، ترور ... پهن کرده‌اند. در این شکی وجود ندارد که جنگ جبهه‌یی طالبان در برابر حکومت افغانستان در قندهار فصل جدید جنگ و نا امنی را در کشور باز کرده و بیانگر واقعیت‌های تلخی است که اکثریت آن از سیاست‌های کور و غلط دستگاه حاکم منشأ می‌گیرد.

گروه‌های جنگجو در یک شهر مهم از نظر امنیتی و از نظر میزان حضور عساکر خارجی، به صورت گروهی وارد شده و چند روز به نبرد و انتحار می‌پردازند. این واقعیت تلخ دیگر چه چیزی به حکومت افغانستان، نیروهای امنیتی، و عساکر خارجی باقی می‌گذارد؟ مسلماً پس از این هیچ گونه شعار دهن‌پرکن مجریان امور به جز نشان دادن شهامت دفاع، توانایی و قابلیت پیشگیرانه در برابر تهدیدات روز افزون مخالفان مسلح، به درد نخواهد خورد.

چرا مقام‌ها واضح نمی‌کنند که مشکل در کجا است؟ و چرا ما هر روز با گسترش حملات تخریبی دشمن و عدم کارایی امکاناتدولتی مواجه هستیم؟ متأسفانه در مقام‌های این کشور نه تنها جرأت بیان این گونه واقعیت‌ها وجود ندارد بلکه رویهمرفته بر تمامی اینها خاک انکار و اهمال می‌پاشند که تا مردم و طرف‌های دیگر از اصل ماجرا با خبر نگردند.

گسترش حملات جنگجویان چند واقعیت دیگر را روشن می‌کند: اینکه دستگاه‌های استخباراتی کشورهای بخصوص در عمق تحولات کشور نفوذ کرده و هر گونه‌یی خواسته باشند مانور می‌روند. اینکه سیاست‌های چند پهلوی غربی‌ها به ویژه امریکا و انگلستان در برابر طالبان باعث شده تا گروه‌های جنگجو قوت بیشتر پیدا کنند.

اینکه سیاست و مواضع یک بام و دو هوای آقای کرزی و تواضع‌های برادرانه وی در برابر عوامل ترور، بر میزان انگیزه نیروهای مخالف افزوده و بر میزان انگیزه‌ی نیروهای امنیتی کشور خلل وارد کرده است. اینکه تسلط سیاست دفاع از طالب و گرایش برخی از نزدیکان آقای کرزی در ارگ، باعث شده

تا طالبان به زوایای گوناگون دولت افغانستان نفوذ کنند. اینکه نیروهای امنیتی کشور از قابلیت و ظرفیت پیشگیری و حتا مقابله با حملات طالبان برخوردار نیستند. اینکه گروه‌های جنگجو هر روز با روش‌ها و تکتیکی‌های تازه‌جنگی – البته با حمایت کشورهای مختلف از جمله پاکستان – مسلح می‌شوند ولی نیروهای امنیتی کشور توان پاسخ‌گویی در برابر این روش‌ها را ندارند.

 

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 قندهار پایگاه کیست کرزی یا ملا عمر ؟

قندهار پایگاه کیست کرزی یا ملا عمر ؟

8 صبح : قندهار برای دومین روز نیز ناآرام بود. این ناآرامی‌ها برای شهروندان افغانستان که همواره سخنان مقام‌های حکومتی مبنی بر تامین امنیت را شنیده‌اند، سوال‌برانگیز می‌باشد. شهر قندهار در سال‌های اخیر همواره در صدر خبرهای رسانه‌ها قرار داشته است. قرار بود سال گذشته بزرگ‌ترین حمله‌ برای پاک‌سازی این شهر توسط نیروهای بین‌المللی اجرا شود. رییس جمهور کرزی از جمله کسانی بود که بیش از هرکس دیگری در برابر این پلان از خود مقاومت نشان داد. آقای کرزی در سفری که سال گذشته به قندهار داشت درباره پاک‌سازی این ولایت از وجود مخالفان با بزرگان این شهر به گفتگو نشست. تعلل آقای کرزی و ایستادگی وی در برابر این عملیات سبب شد تا طالبان بیش از هر وقت دیگر فرصت برای تجدید قوا و تنظیم نیروهای رزمی خود پیدا نمایند. آقای کرزی در برابر اصلاحات سیاسی در قندهار نیز به شدت مقاومت کرد.
اکنون ‌آگاهان محلی در قندهار بر این باورند که مسوولان محلی فاقد درایت لازم بوده و حکومت محلی از حمایت‌های لازم مردمی برخوردار نمی‌باشد.
به نظر می‌رسد که عدم اصلاحات جدی و اساسی در رهبری ولایت قندهار و مقاومت در برابر عملیاتی که از سوی نیروهای بین‌المللی پلان شده بود عامل اساسی در ناامنی‌های قندهار به شمار می‌رود.
ولایت قندهار اکنون به حیات‌خلوت برای طالبان بدل شده است که با استفاده از ضعف و ناتوانی مقام‌های محلی، می‌‌توانند به انتقام‌گیری‌های سیاسی، تبلیغات روانی و فشارهای نظامی علیه حکومت و نیروهای بین‌المللی اقدام نمایند.
اکنون طالبان با استفاده از وضعیت موجود چند هدف اساسی را دنبال می‌کنند. طالبان در تلاش‌اند تا یک ولایت مهم مانند قندهار را که هم پایگاه سیاسی ملا عمر و کرزی‌ است و هم پایگاه امارت اسلامی بوده، تصرف نمایند. طالبان در آغاز شکل‌گیری نیز از همین نقطه آغاز کردند و به دنبال آن ولایت‌های دیگر را به تصرف درآوردند.
طالبان درتلاش‌‌اند قبل از کنفرانس بن دوم و لویه‌جرگه عنعنوی حداقل یک ولایت مهم را در اختیار داشته باشند.
به نظر می‌رسد که حلقاتی در حکومت نیز این اقدام‌های طالبان را با تسامح نظاره می‌کنند. برای مردم این سوال مطرح است که دو روز جنگ در یک شهر مهم که ده‌ها کشته و زخمی بجا گذاشت، چرا با اندک‌ترین واکنشی از سوی مقام‌های امنیتی همراه نمی‌گردد. وزارت داخله و دفاع و امنیت ملی که قانونا برای مردم باید پاسخگو باشند با سکوت خود مردم را در سردرگمی و نگرانی قرار داده‌اند.
مردم انتظار داشتند که جنرال چند ستاره‌ی کشور اکنون در قندهار حاضر می‌بود و یا هم در برابر رسانه‌ها برای مردم به شرح این رویداد و ناتوانی‌های خود می‌پرداخت.
بدون شک رویداد قندهار ایجاب می‌کرد تا رییس جمهور کرزی سفر خودرا نیمه تمام گذاشته و به بررسی این رویداد می‌پرداخت.
متاسفانه رویداد قندهار درحالی اتفاق افتاد که پارلمان کشور و دیگر مقام‌ها، درگیر رقابت‌های داخلی برسر دادگاه خاص و یا مسایل فرعی و کم‌اهمیت دیگر می‌باشند. با گذشت دو روز از این رویداد تاکنون هیچ صدایی از خانه‌ی ملت بلند نشده است.
به هرحال رویداد قندهار می‌تواند یک زنگ‌خطر بزرگ برای حکومت و جامعه جهانی به‌شمار آید. شهری که نیروهای امنیتی آن در حال آماده‌باش بود با چنین وضعیتی روبرو شده است. معلوم نیست که شهرهای ناامن دیگر که فاقد نیروی امنیتی لازم‌اند چگونه در برابر تهاجم سازمان یافته گروه طالبان مقاومت خواهند کرد؟‌

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۹  |
 منزل اسامه در ایبت آباد پاکستان
عکس VOA-Muhammad Ishtiaq

منزل اسامه در ایبت آباد پاکستان

شبکۀ دهشت افگن القاعده، خبر مرگ رهبر این گروه را تأیید کرده است.

یک گروه نظارت کنندۀ استخباراتی ایالات متحده به روز جمعه ، اعلامیه یی را نقل قول نمود که گفته میشود شبکۀ دهشت افگن القاعده آن را در سایت های انترنیتی تندروان به نشر رسانیده است.

درین اعلامیه القاعده ضمن تأیید خبر مرگ اسامه، تعهد نموده که حملاتش را علیه امریکاییان و متحدین امریکا، در خارج و داخل ایالات متحده ادامه دهند.

آنان همچنان وعده داده اند که عنقریب یک پیام صوتی یی را به نشر خواهند سپرد که به گفتۀ شان، بن لادن آن را یک هفته قبل از مرگش ثبت نموده بود.

بر علاوه، گروه دهشت افگن القاعده بر پاکستانی ها اصرار ورزیده تا علیه حکومت شان قیام نموده و به اصطلاح، کشور شان را از "ننگ و عاری" که در نتیجه کشته شدن بن لادن بر آن پیوند خورده است ، پاک سازند.

رادیوصدای امریکا

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 انتقاد شدید مقام های پیشین دولت افغانستان ا زمذاکره با طالبان

انتقاد شدید مقام های پیشین دولت افغانستان ا زمذاکره با طالبان

عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۹ و امرالله صالح رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان با حضور در یک گردهمایی در کابل به شدت از سیاست های کنونی دولت افغانستان انتقاد کردند.

برگزار کنندگان این گردهمایی تاکید بر لزوم اصلاحات و مخالفت با وضع موجود را از دلایل اصلی این گردهمایی اعلام کردند.

این دو چهره که در گذشته از مقام های ارشد دولت افغانستان بودند، حالا دولت و مشخصا آقای کرزی را به بی کفایتی و معامله با گروه طالبان متهم می کنند.

امرالله صالح در این گردهمایی گفت حلقه خاصی در دولت افغانستان تلاش دارند با "برادر خطاب کردن طالبان، به این گروه هویت کاذب بدهند."

"برادران ناراضی" یکی از تعبیرهایی است که برخی از مقام های دولت افغانستان در مواردی آن را برای عده ای از طالبان به کار می برند. حامد کرزی و شمار دیگر از مقام های دولت او می گویند شماری زیادی از کسانی که در کنار طالبان می جنگند، "برادران ناراضی" هستند؛ یعنی آنها جنگجویان ایدئولوژیک نیستند بلکه بمباران مناطق مسکونی توسط نیروهای ناتو و ائتلاف و همچنین فساد در دولت افغانستان، سبب شده آنها سلاح به دست بگیرند.

"تو بی کفایت هستی که چهل مملکت (جامعه بین المللی) را همراه خود سرگردم ساخته ای، مردم افغانستان را گمراه ساختی، راه را نمی دانی، نمی توانی، راه از پیشت گم است (را را گم کرده ای)."

عبدالله عبدالله

امرالله صالح، که سال گذشته از مقام خود استعفا کرد بارها تاکید کرده است که دولت تلاش دارد برای طالبان"هویت کاذب بسازد."

او در سخنرانی اش شخص حامد کرزی را مخاطب قرار داد و گفت: "طالبان را برادر خطاب کردن، جفا به ملت افغانستان است، طالب برادر من نیست، برادر تو نیست آنها دشمن هستند، اگر با دشمن ما مذاکره می کنی مذاکره کن ولی به آنها هویت کاذب نده."

عبدالله عبدالله رقیب اصلی حامد کرزی در انتخابات ریاست جمهوری نیز از سخنرانهای اصلی این گردهمایی بود. آقای عبدالله گفت دولت به خواسته های مردم توجه ندارد و مردم افغانستان کنار گذاشته شده اند.

او حامد کرزی را به دلیل نداشتن برنامه و سیاست روشن که به گفته او سبب هدر رفتن تلاشهای ملی و همکاران بین المللی شده متهم کرد.

آقای عبدالله با مخاطب قراردادن شخص حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت: "تو بی کفایت هستی که چهل مملکت (جامعه بین المللی) را همراه خود سرگردم ساخته ای، مردم افغانستان را گمراه ساختی، راه را نمی دانی، نمی توانی، راه از پیشت گم است (را را گم کرده ای)."

سخنرانهای این گردهمایی که حالا به این شدت از دولت افغانستان انتقاد می کنند زمانی خود از اعضای کلیدی دولت حامد کرزی بودند.

شماری براین باورند که انتقاد این چهره ها به دلیل دور ماندن آنها از قدرت است و درزمانی که خود در دولت بودند و دولت افغانستان با مشکلات مشابهی که حالا دچار آن است روبرو بود، آقای عبدالله و امرالله صالح انتقادی نداشتند.

صالح و عبدالله

صالح و عبدالله دولت و مشخصا آقای کرزی را به بی کفایتی و معامله با گروه طالبان متهم می کنند

امرالله صالح سال گذشته به دنبال آنکه اجلاس جرگه مشورتی صلح مورد حمله راکتی قرار گرفت، همزمان با حنیف اتمر وزیر داخله (کشور) از مقام خود استعفا کرد.

اگرچه راکت ها در فاصله دوری از محل اجلاس اصابت کرد و کسی در آن آسیب ندید.

آقای صالح بعدها در مصاحبه هایش با رسانه گفت که حمله به جرگه صلح یک بهانه بود و کناره گیری او از دولت دلیلش این بود که او دیگر حاضر نبود کارمند دولتی باشد که به گفته او می خواهد با طالبان معامله کند.

عبدالله عبدالله و امر الله صالح هردو از افراد نزدیک به فرمانده مسعودند که در سال ٢٠٠١ در یک حمله انتحاری در شمال افغانستان کشته شد.

علی رغم مخالف این دو چهره جهادی با سیاست های حامد کرزی، این نخستین باری است که این دو چهره در یک گردهمایی بزرگ سیاسی درکنار هم دیده می شوند.

پیش از این گمانه زنی هایی وجود داشت که احتمالا امرالله صالح و حنیف اتمر که همزمان با هم استعفا کرده اند، برنامه های سیاسی مشترکی را اعلام کنند.

اما به نظر می رسد تمایل امرالله صالح به اصول و ارزشهایی که او از آنها به نام "اصول و ارزشهای دوران مقاومت علیه طالبان" و حاضر به معامله برسر آنها نیست او را از دوست همراهی با حنیف اتمر که بیشتر به عنوان یک چهره لیبرال و غربی شناخته می شود، دور کند.

بی بی سی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 مرور مطبوعات افغانستان

مرور مطبوعات افغانستان

نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم و پیدا شدن اسامه بن لادن، رهبر گروه القاعده در نزدیک پایتخت این کشور، از مهم ترین موضوع های مورد بحث روزنامه های چاپ امروز کابل است.

ماندگار در سرمقاله خود تاکید کرده که پس از کشته اسامه بن لادن در یک منطقه نظامی نزدیک به اسلام آباد، پایتخت پاکستان، باید حساب با این کشور "یک طرفه" شود. نویسنده تاکید کرده که آمریکا و جامعه بین المللی باید پاکستان را به عنوان کشوری "حامی تروریسم" بشناسند.

ماندگار مدعی است که پنهان کردن بن لادن نه تنها کار سازمان اطلاعات پاکستان است، بلکه بخشی از سیاست های دولت این کشور شمرده می شود. به نظر نویسنده بدون همکاری سازمان اطلاعاتی امکان پذیر نیست که بن لادن بیش از شش سال در "قصری" در نزدیک اسلام آباد پنهان بماند.

سرمقاله نویس ماندگار تاکید کرده که جامعه جهانی باید سازمان اطلاعات پاکستان را در "فهرست سیاه بین المللی" درج کند و روابط دیپلماتیک این کشور را هم در سطح بین المللی محدود سازد تا این کشور در چنین انزوایی موضع خود را روشن سازد.

روزنامه دنیا نوشته که بن لادن "در چند قدمی" اسلام آباد پیدا شد و حالا دولت این کشور برای فرار از مهلکه ناشی از پناه دادن به رهبر گروه القاعده، ضمن پرده انداختن بر "رسوایی" خود، تلاش دارد تا دیگر رهبران این گروه و گروه طالبان را در مناطق نزدیک به مرز افغانستان دستگیر کند.

به تعبیر روزنامه، مقامهای دولت پاکستان "اشتباه" می کنند، رهبران این گروهها در مناطق نزدیک به مرز افغانستان نیستند، بلکه رهبران تروریسم را باید در "اسلام آباد، راولپندی، لاهور و کراچی" جستجو کرد – جایی که به باور دنیا، در آن جاها "مقر محفوظ و پناهگاه امنی در طول ده سال گذشته برای آنها ساخته اند".

دنیا افزوده که پیش این تصور بر این بود که رهبران گروههای القاعده و طالبان در مناطق قبائلی ایالت سرحد پاکستان هستند، اما به نظر می رسد که این مناطق تنها محل "تمرین نظامی" این گروهها بوده است و این مناطق محل امنی برای نگهداری از رهبران این گروهها نیست.

به تعبیر سرمقاله نویس دنیا، محلات امن و مطمئنی که "آی اس آی" برای رهبران این دو گروه ساخته در مناطقی هستند که اصلا کسی گمانش را هم نکند و به جز کوماندوهای آمریکایی کسی دیگر به آنجا راه ندارد.

این روزنامه در ادامه سرمقاله خود تاکید کرده که حال اگر مقامهای پاکستانی در جستجوی رهبران این دو گروه هستند، باید آنها را در داخل آی اس آی جستجو کنند. نویسنده مدعی است که مقامهای این سازمان حامیان تروریسم هستند و مرکز نظامی سازمان اطلاعات پاکستان مخفیگاه رهبران گروه های تروریستی هستند.

چراغ نوشته که کشته شدن بن لادن در نزدیک پایتخت پاکستان فرصت خوبی به دست دولت افغانستان می دهد تا به همکاری متحدان بین المللی خود از دولت پاکستان تضمین های لازم بگیرد تا در امور داخلی افغانستان مداخله نکند.

روزنامه تاکید کرده که در حال حاضر پاکستان به دلیل پیدا شدن بن لادن در این کشور تحت فشار شدید آمریکا و افکار عمومی کشورهای حامی مالی پاکستان قرار دارد و شورای امنیت ملی افغانستان نباید این "فرصت" را مانند دهها فرصت دیگر از دست بدهد.

چراغ هشدار داده اگر دولتمردان افغانستان این فرصت را از دست بدهند، پاکستان خشم جامعه جهانی را از سر خود دور خواهد کرد و آنگاه مقامهای دولت افغانستان را مجبور خواهد کرد که برای "گدایی صلح" به پای دولت پاکستان بیفتند.

روزنامه افغانستان در سرمقاله خود نوشته که پنهان ماندن بن لادن از چشمان تیزبین سازمان های اطلاعاتی جهان و کشته شدن او در شهر ابیت آباد پاکستان، به بسیاری از بحث ها پایان داد، ولی بحث های تازه ای را در مورد مبارزه با تروریسم به وجود آورده است.

به نظر نویسنده یکی از این بحث ها نقش پاکستان در مبارزه با تروریسم است که هرچند پیش از این هم برجسته به نظر می رسید، اما حالا توجه ها بیشتر به این موضوع جلب شده است. روزنامه افزوده که حالا پاکستان در برابر کار انجام شده قرار گرفته است.

سرمقاله نویس روزنامه افغانستان افزوده که حالا مشخص نیست که افغانستان و پاکستان به عنوان منطقه "خط مقدم جبهه جنگ علیه تروریسم" پس از کشته شدن بن لادن با چه تحولاتی مواجه خواهند شد و آیا پیروان او توانایی آن را دارند که به موج تازه ای از ناامنی ها در منطقه دامن بزنند یا نه.

نویسنده ضمن یادآوری این موضوع که جنگ با تروریسم در یک دهه گذشته با اشتباهها و کاستی هایی به همراه بوده که تا این حد به درازا کشیده، تاکید کرده است که مرگ بن لادن باید آغاز تازه ای باشد در جنگ با تروریسم.

به باور این روزنامه، تا زمانی که گروههایی مانند طالبان در افغانستان، پاکستان و دیگر مناطق جهان وجود داشته باشد، ریشه های گروه القاعده زنده خواهند بود و حالا باید بر اساس تجربه اندوخته شده در ده سال گذشته، از تکرار اشتباهها در جنگ با تروریسم جلوگیری کرد.

آرمان ملی اظهارات امرالله صالح، رئیس پیشین اداره امنیت ملی و عبدالله عبدالله رهبر ائتلاف تغییر و امید را در صدر مطالب خبری خود قرار داده و از قول آقای عبدالله نوشته که حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان "گمراه" شده است.

این دو مقام پیشین دولت افغانستان روز جمعه، ۱۶ ثور/ادیبهشت در همایش طرفداران خود از گفتگو با طالبان به شدت انتقاد کردند و گفتند که آقای کرزی و گروه خاصی در دولت او قصد "معامله" با گروه طالبان دارد.

به نوشته آرمان ملی، آقای صالح در این همایش گفته است که "برادر" خواندن طالبان "خطا" است و آنها کسانی هستند که به گفته او افغانستان را "به خاک و خون کشاندند". این مقام پیشین دولت آقای کرزی گفته است که نمی گذارد با طالبان "معامله" صورت گیرد.

این روزنامه همچنین از قول آقای عبدالله نوشته که آقای کرزی مردم افغانستان را "گمراه" و با سرنوشت آنها "بازی" کرده است. به گفته او، صلح آرزوی اکثریت مردم افغانستان است، اما مصالحه ای که در آن آرزوهای مردم نادیده گرفته شود، ناکام خواهد شد.

اما هشت صبح در سرمقاله خود این که هشدارهای آقایان عبدالله و صالح از سوی دولت افغانستان جدی گرفته شود را مورد شک و تردید قرار داده و نوشته است که دولت حامد کرزی در وضعیتی که اپوزیسیون تاثیرگذار و پارلمان قوی در کشور وجود ندارد، به حکومت خود ادامه می دهد.

به نظر روزنامه، دولت افغانستان با فراهم کردن زمینه ایجاد احزاب کوچک و فاقد پایگاه اجتماعی، که تعداد آنها از صد هم گذاشته، از پدید آمدن احزاب بزرگ و ملی در کشور جلوگیری کرده و از به میان آمدن اپوزیسیون نیرومند در میان مخالفان هم به اشکال گوناگون جلوگیری کرده است.

به باور هشت صبح، در حال حاضر در افغانستان پارلمان، احزاب سیاسی و اپوزیسیون دولت توانایی نظارت بر کارکردهای دولت را ندارند و در چنین وضعیتی به تعبیر نویسنده، "نقض قانون" در جامعه نهادینه خواهد شد و "لجام گسیختگی دولت" هم بیشتر خواهد شد.

بی بی سی

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 مداخله اعضای شورای ملی در توزیع کمک دربدخشان

مداخله اعضای شورای ملی در توزیع کمک دربدخشان

ثناالله امیری رییس اداره مبارزه با حوادث طبیعی بدخشان به دانشجو گفت:  افرادی وجود دارد که هنگام توزیع کمک ها دخالت می کنند.

وی گفت : موادی که به این اداره برای توزیع به نیازمندان وآسیب دیدگان صورت می گیرد،غیرعادلانه توزیع می گردد.

به گفته آقای امیری بسیاری از کمک های این اداره در این ولایت توسط برخی از ادارات دولتی و افراد واشخاص معین حیف ومیل می گردد

آقای امیری هرچند افراد دخالت کننده را مشخص نساخت اما گفت : شماری از وکلای مردم در شورای ملی در کار های این اداره و توزیع مواد های کمکی مداخله غیر قانونی دارند.

با آنکه رییس اداره مبارزه با حوادث طبیعی افراد و اشخاص را متهم به دخالت در کار این اداره می کند، اما شاه ولی الله ادیب والی بدخشان گفت: کمک های که به این اداره صورت می گیرد توسط هیات موظف از ادارات زیربط دولتی به مستحقین توزیع می گردد.

آقای ادیب افزود: از زمانیکه وی به صفت والی این ولایت مقرر شده، کمک های خاصی به این اداره صورت نگرفته است .

والی بدخشان گفت: 1000 بسته موادی که بنابه درخواست وی سفارت عربستان سعودی به این ولایت نموده است درمرکز فیض آباد و تعداد از ولسوالی های این ولایت برای نیازمندان توزیع گردیده است.

محمد حسن فیاض معاون اداره ی ملی مبارزه باخوادث در کابل گفت: این اداره ازحیف ومیل مواد های کمک شده به ولایت بدخشان وموجودیت باند مافیا درآن ولایت اطلاعی ندارد.

وی گفت: مواد و کمک های که از طریق اداره ملی مبارزه باحوادث وبرخی از موسسات داخلی وخارجی صورت می گیرد مستقیما در اختیار کمیته مبارزه با حوادث گذاشته می شود که در راس آن والی ولایت قرار دارد.

به گفته آقای فیاض مواد های کمک شده بعد از شناسایی مستحقین وآسیب دیده گان توسط کمیته ملی مبارزه باحوداث توزیع می گردد.

ولایت بدخشان یکی از ولایات فقیر افغانستان است که فاصله مرکز آن از کابل 600 کیلومتر می باشد.

از سوی دیگر موجودیت راه های صعب العبور و دوردست بودن ولسوالی ها در این ولایت مردم را هنگام فصل زمستان و اوایل بهار با مشکلات جدی مواجه می سازد.

آژانس خبری دانشجو

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 شکایت شهروندان فیض آباد از تیز رانی دریوران نوع رینجر پولیس دربدخشان
شکایت شهروندان فیض آباد  از تیز رانی دریوران نوع رینجر پولیس

بعد از روی کار آمدن حکومت جدید وتشکیل قوای مسلح وسایط نقلیه نسبتا پیشرفته وتیز رفتار در اختیار نیروهای پولیس افغانستان قرار داده شد

این موتر های تیز رفتار در بسیاری از شهر های این کشور باعث بروز رویداد های ترافیکی گردیده اند  

شهروندان شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان از تیز رانی موتر های نوع رینجر پولیس در این ولایت شکایت دارند

مامورالدین کوفی یکی از شهروندان شهر فیض آباد می گوید: انان از سرعت بیش از حد وسایط نقلیه پولیس به شدت در عذاب اند.

به گفته آقای کوفی بسیاری از کسانیکه در صفوف پولیس ملی جذب شده اند بی سواد بوده واز تعلیمات اساسی ومسلکی بر خوردار نمی باشند

کوفی افزود: روزانه دها وحتا صدها موتر نوع رینجر پولیس در بازار بدون اینکه کدام وظیفه ی مشخص داشته باشند گشت وگزار دارند که سبب آزارو اذیت باشنده گان شهر کوچک فیض آبا  گردیده است.

فرهاد دکان دار در شهر جدید فیض آباد گفت:انان شاهد تعداد از رویداد های ترافیکی در شهر جدید بوده اند که از سوی همین موتر های رینجر پولیس به وقوع پیوسته است

باشنده گان شهر فیض آباد همچنین می گویند: رانند های وسایط پولیس هیچ گاهی توجه به قوانین وعلایم تر افیکی ندارند

به گفته باشنده گان شهر فیض آباد پولیس به عنوان مجری قانون باید در خدمت مردم  قرار داشته باشند.

آنان می گویند پولیس در این ولایت با موتر های تیز رفتار شان سبب آزارو اذیت باشنده گان این شهر قرار گرفته اند                                                            

جاوید یکی از در یوران  در شهر فیض آبادمی گوید: دریوران موتر های پولیس در داخل شهروبازاربی حد تیز رانی دارندوبا وجود این همه سلنسری این موتر ها طوری ساخته شده اند که گرد وخاک را در فضا پراگنده ساخته وسبب اذیت مردم می گردند

محمد ابراهیم مهدی مدیر عمومی ترافیک فرماندهی پولیس بدخشان گفت: آنان می پزیرند که موتر های نوع رینجر پولیس در این ولایت سرعت بیش از حد دارند.

آقای مهدی گفت  : این اداره بارها از مسوولین فرمانده امنیه بدخشان درخواست نموده اند تا جلوتیز رانی ها در این ولایت از سوی وسایط پولیس گرفته شود ، اما تا هنوز به خواست انان جواب مثبت داده نشده است

وی گفت: مدیریت عمومی ترافیک با 11 تن از پرسونل خویش نمیتوانند جلو تیز رانی های پولیس را در این ولایت بگیرند

به گفته آقای مهدی تعداد از رویداد های ترافیکی در این ولایت نیز از سوی موتر های پولیس صورت گرفته است

سید حسین صفوی آمر امنیت فرماندهی پولیس بدخشان گفت:بسیاری از دریوران پولس ملی در این ولایت تعلیمات اساسی را در بخش راننده گی اموزش ندیده اند.

وی گفت. در جلسات متعدد بالای این موضوع صحبت صورت گرفته وبالای  راننده گان وسایط پولیس تاکید گریده است تا از سرعت زیاد جلوگیری نمایند

آقای صفوی  افزود: زمانیکه مردم از راننده گان وسایط پولیس  شکایت داشته اند آنان هیچ گاهی با این دریوران معامله نکرده اند

این مورد با دریوران معامله نکرده و دها پرونده مربوط

به گفته آقای صفوی انان ده ها پرونده مربوط به دریوران را که سبب آزارو اذیت مردم گردیده اند به سارنوالی نظامی سپرده اند

آژانس خبری دانشجو

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 مشکلات دانشجویان دربدخشان
مشکلات دانشجویان دربدخشان
 دانشجویان می گویند محصلین دانشکده ادبیات وعلوم انسانی درلیلیه شان با مشکلات جدی کمبود آب صحی نوشیدنی و انرژی برق روبرو اند وآوردن آب از جای دور وقت زیادی آنها را میگیرد .

این محصلین میگویند که نبود برق نیز دراین نهاد سبب شده تا آنها نتوانند که به دروس شان رسیدگی نمایند .

آنان هشدار میدهند درصورتیکه به مشکلات شان ازسوی مسوولین رسیده گی صورت نگیرد به دروس شان ادامه نمیدهند وپوهنتون را ترک خواهند کرد

جعفرطیارریس دانشکده ادبیات وعلوم انسانی این پوهنتون ضمن تایید این مشکلات محصلین گفت : مسوولین ریاست تحصیلات عالی بدخشان این مشکل را با مقامات محلی این ولایت  وو زارت تحصیلات عالی در میان گذاشته اند .

وی افزود: آنان در تلاش اند که  تا چند روزدیگر به این مشکل دانشجویان رسیده گی صورت گیرد.

عبدالقدیر" مهان" ریس تحصیلات عالی بدخشان گفت: خوابگاه دانشکده ادبیات وعلوم انسانی پوهنتون بدخشان  جدیدا" اعمار گردیده ودارای یک سلسله مشکلات می باشد.

وی افزود: این خوابگاه در یک ساحه بیرون از شهرساخته شده است واز شبکه برق که در داخل شهر فیض آبا د وجود دارد دانشجویان نمی توانند مستفید گردند.

آقای مهان گفت: آنان درتلاش اند تا این مشکل را ازسوی دولت و موسسات خیریه حل  کنند.

 موسسه تحصیلات عالی بدخشان دارای دانشکده های ادبیات وعلوم انسانی، آموزش وپرورش و کشاورزی می باشد.

 به گفتته مسوولین موسسه تحصیلات عالی بدخشان در سال روان به تعداد 900 دانشجو از ولایات مختلف کشور ازطریق امتحان کانکور  دردانشکده های مختلف این نهاد موفق شده وجذب شده اند.
آژانس خبری دانشجو
|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 موترهای رینجرسبب آزارو اذیت مردم بدخشان

موترهای رینجرسبب آزارو اذیت مردم بدخشان

پس از شکایات مردم سرانجام مسوولین پولیس بدخشان متوجه تخطی های رانندگان پولیس در این ولایت گردیدند.

پیش از این باشنده گان شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان ازسرعت بیش ازحد وسایط نقلیه پولیس در این ولایت شکایت داشتند

آنان گفته بودند که سرعت بیش از حد موتر های نوع رینجردراین ولایت سبب آزارو اذیت آنان گردیده است.

دانشجو این شکایت مردم را به گوش مسوولین رساند و سرانجام مسوولین تصمیم گرفتند، رضایت مردم را فراهم سازند.

اکنون باشندگان شهر فیض آباد می گویند که به این مشکل شان از سوی فرماندهی پولیس و مدیریت ترافیک بدخشان رسیده گی صورت گرفته است.

   به گفته باشندگان فیض آباد حالا وسایط نقلیه پولیس ملی در این شهرتیز رانی ندارند.

 آنان از این اقدام فرماندهی پولیس بدخشان اظهار رضایت نموده خواهان تطبیق قانون بالای سایر دریوران شده اند.

محمد ابراهیم مهدی مدیر عمومی ترافیک فرماندهی پولیس بدخشان به دانشجو  گفت: این اداره براساس هدایت فرماندهی پولیس بدخشان  مبنی بر این که تعداد ازوسایط نقلیه پولیس در این ولایت تیز رانی داشته وسبب آزارو اذیت مردم در این ولایت گردیده اند جلو این عمل را گرفته اند

وی گفت:  آنان تا هنوز در تطبیق این پروسه به کدام مانعی بر نخورده اند.

 آقای مهدی ازدریوران و پرسونل فرماندهی پولیس بدخشان خواست تا مطابق قانون رفتار کرده وسبب آزارو اذیت مردم نشوند.

عبدالصبور نصرتی فرمانده پولیس بدخشان گفت: آنان به مدیریت ترافیک وظیفه سپرده اند تا دریورانی را که از قانون سرپیچی می کنند، شناسایی وبه فرماندهی معرفی نمایند.

آقای نصرتی افزود:درصورت شناسای دریوران متخلف از وظایف شان برطرف و  مطابق قانون با آنان رفتار خواهد شد .

فرمانده پولیس بدخشان ازمردم خواست تا با آنان همکاری نموده و در صورت تکرار این عمل از سوی دریوران پولیس، مسوولین را در جریان بگذارند.

آژانس خبری دانشجو

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 سالون آمریت ورزشی بدخشان بازسازی میشود

سالون آمریت ورزشی بدخشان بازسازی میشود

کارساختمان مجدد سالون ورزشی آمریت المپیک ولایت بدخشان امروز آغاز گردید. عبدالبصیر آمر المپیک آن ولایت به آژانس اطلاعاتی باختر گفت ، سالون متذکره بمصرف بیش از بیست و شش هزار و ششصد دالر امریکایی ازکمک مالی برنامه انکشافی ایالات متحده امریکا ساخته میشود. وی گفت این سالون از چند سال به این طرف استهلاک شده بود که کار بازسازی آن به اثر توجه مسوولان المپیک آغاز یافت .

باختر

|+| نوشته شده توسط خلیل الله "غوثی" در ۹۰/۰۲/۱۷  |
 
 
بالا